ImagineImagine

Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Încuiat
Avatar utilizator

Topic author
KeepYourSoul
Membru
Membru
Mesaje: 415
Membru din: Joi Iun 27, 2019 1:44 pm
4
Localitate: SoulKeepers
Romania
Loading…

Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Discord ID: YouHaveMyRespect#1078
Data si ora: Oct. 26, 2021, 12:38
Dovada:
Motiv: SPAM
Am cazut in plasa unei noi metode, prin care contul meu a fost accesat, astfel rezultand BAN-ul meu din cauza Spamului.
Noi Exploituri aparute pe Discord
Urmatorul continut ofera detalii legate de 4 metode, prin care cei rau intentionati pot exploata conturi, boti si servere de discord. Si o metoda de aparare.
Cele 4 metode sunt:
1. Discord Token Grabber
2. Fake Discord Login Page
3. Malicious Serve
4. Malicious Discord BOT

Putem incepe cu 1. Discord Token Grabber: Aceasta metoda consta intr-un exploit care este un Trojan. Aceasta aplicatie poate fii implementata intr-un alt exe. Poate sa para invizibil in fata unui AV. Foloseste integrarea de WebHook din cadrul Aplicatiei Discord. Ce face acesta? Preia infomatia de logare sub forma unui Token cu care atacatorul se poate loga direct in cont fara sa aiba nevoie de Username sau Parola. In afara de asta programul preia User ID, Email, Phone Number, Ip, Language preferences, si Date of Creation. In final transmite toate aceste infomatii atacatorului prin intermediul aplicatiei discord printr-un mesaj de la un BOT.


Aceasta metoda este una dintre cele mai usoare si in ultima perioada este foarte larg raspandita, puteti descarca un exe care arata normal
(cu icon si detalii cum ar fii si copyright), functioneaza normal si instaleaza programul promis fara probleme, dar sa aiba aceasta integrare ascunsa, astfel sa va fure detaliile fara sa stiti.

2. Fake Discord Login Page Aceasta metoda este simpla(seamana cu metoda Steam), atacatorul creeaza un site de logare discord fals, care seamana cu originalul, raspandeste link-ul site-ului cu Social Engineering prin mesaje sub forma unui Giveaway, Discord Nitro etc. Utilizatorul apasa pe el, iar cand acesta se logheaza cu datele sale in acel Fake Login Page, datele lui de logare(si ip) sunt transmise atacatorului.

3. Malicious Server Metoda asta este recent aparuta, am cazut si eu plasa acestei metode. Nu am aflat cu exactitate cum functioneaza acesta, dar in scrut timp voi afla mai multe detalii. Metoda consta in integrarea unui script in Boti si server-ul de discord al atacatorului. Cum functioneaza? Botul Discord Giveaways, Giveaway Manager si alte boturi de genul au fost sparte, acestea acum fac spam cu link-uri de servere de discord care au cumva in constructia lor un script, care face ca cel care intra pe server, la urmatoarea accesare a aplicatiei discord sa spameze automat un link pe toate serverele, grupele si chiar si tuturor prietenilor. Unii au spus ca utilizatorii au fost infectati chiar si cu un keylogger doar dupa simpla accesare a acestui server(nu pot confirma).



4. Malicious Discord BOT Metoda asta consta in creearea unui BOT de discord care sa para cat mai legit, cand cineva adauga acest bot pe serverul lor de discord, acesta poate sa preia controlul sau sa se comporte ca un bot normal actionand in secret(fura date si functioenaza ca o unelata pentru spionaj)

Haideti sa ne aparam de aceste metode pe cat posibil si sa:
-Nu acceptam invitatii suspecte
-Nu adaugam/Interactionam cu Boti Random
-Sa nu oferim permisiuni prea inalte
-Sa nu ne logam pe site-uri neoficiale si sa verificam atent detaliile
-Si nu in ultimul rand! ACTIVATI Two-factor authentification si SMS Backup Authetification



Credits:
Scam and Malware Prevention
Social Engineers
KeepYourSoul
Discord Support
GitHub Leaks
Parabestial Members and Staff
Ultima oară modificat Vin Oct 29, 2021 1:06 am de către KeepYourSoul, modificat 1 dată în total.


Imagine
“The noblest art is that of making others happy.” — P.T. Barnum
Avatar utilizator

CORPSE
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 313
Membru din: Joi Noi 12, 2020 1:13 pm
3
Romania

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

PRO UNBAN!
Alexxx :ugeek:
Avatar utilizator

JoeDirt
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 133
Membru din: Dum Mai 16, 2021 10:19 pm
3
Localitate: Rovinari
Romania

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Pro Unban
Cu respect,

Joe
Avatar utilizator

doR!nescu
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 464
Membru din: Mar Apr 13, 2021 9:12 pm
3
Localitate: Undeva prin Romania
Qatar
Loading…

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Spameaza el pe joc, dar este baiat bun :)
Pro!
Imagine
Fortza RAPID!
Avatar utilizator

DaNNNy25
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 300
Membru din: Dum Iun 13, 2021 7:57 pm
2
Romania

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Sa moara Gibi , la cat ai scris acolo nici nu m am mai chinuit sa citesc =))! PRO UNBAN
Avatar utilizator

Gaboantza
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 263
Membru din: Dum Aug 22, 2021 6:39 pm
2
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Pro unban. Toti putem fi victime ale unui scamm oricat de atenti suntem.
Imagine
Avatar utilizator

Vidrut
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 264
Membru din: Joi Aug 12, 2021 5:59 pm
2
Localitate: Suceava
Romania

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Pro unban!
Avatar utilizator

Anntooo
Slot / Vip
Slot / Vip
Mesaje: 961
Membru din: Sâm Sep 07, 2019 2:41 pm
4
Localitate: Bucuresti
Romania
Loading…

Re: Cerere Unban DISCORD - KeepYourSoul

Cerere acceptata.
Signed by Anntooo :D :lol: 8-)
Încuiat